مهندسی معکوس

در سال­ های اخیر هزاران قطعه و دستگاه توسط تولیدکنندگان مختلف ساخته شده است. با پیشرفت و توسعه­ ی تکنولوژی تنها برخی از این قطعات روند تولید خود را حفظ کرده و بسیاری از آن­ها از چرخه­ ی تولید خارج شده‌اند. مهندسی معکوس (Reverse Engineering) فرآیندی است که شما را قادر می­سازد، بدون نیاز به تعویض کل سیستم، قطعه­ ی قدیمی یا تخریب شده را جایگزین نمایید. با این وجود، یکی از گسترده ­ترین موارد استفاده از مهندسی معکوس بومی سازی تکنولوژی ساخت یک قطعه یا محصول بخصوص می­ باشد. در این حالت می­ توان تمامی بخش­ های مورد نیاز از کنترل فرآیند تولید تا دانش ساخت و استفاده از تکنولوژی مورد نظر را با روش­ های مهندسی معکوس استخراج کرد.

مهندسی معکوس چیست؟

مهندسی معکوس قطعات روشی است که قطعه برای استخراج دانش ساخت و طراحی تحت بازسازی قرار می­ گیرد. به‌عبارت‌ دیگر، بدون در دست داشتن دانش اولیه ساخت قطعه­ ی موردنظر، می­ توان در جهت ساخت مجدد آن اقدام نمود. در این فرآیند از محصول به دانش ساخت آن پی برده می­ شود. روش مرسوم تولید قطعات مختلف به این صوت است که ابتدا دانش فنی و علمی اولیه در مورد خواص موردنظر قطعه نهایی جمع آوری می شود. سپس با طراحی فرآیند تولید، قطعه نهایی ساخته می­ شود. درحالی‌ که در مهندسی معکوس این فرآیند دقیقاً به‌صورت معکوس اتفاق افتاده و اطلاعات فنی و علمی قطعه از نمونه­ ی موجود استخراج می‌شود.

"<yoastmark

مهندسی معکوس قطعات تخریب شده

 مهندسی معکوس بمنظور ترمیم و ساخت مجدد قطعات قدیمی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از مدل­سازی سه بعدی قطعه قدیمی و استفاده از نرم‌افزارهای طراحی سه بعدی می­ توان طرح سه بعدی قطعه‌ی کامل را ایجاد کرده و در فرآیندهای تولید استفاده نمود. نحوه استفاده از نرم‌افزار برای مدل سازی قطعه ی تخریب شده را در بخش استفاده از کتیا برای مدل‌سازی قطعات تخریب‌شده مشاهده نمایید.

"<yoastmark

 

از روش های مهندسی معکوس در حوزه­ های مختلفی مانند علوم کامپیوتر، مهندسی مواد، مهندسی مکانیک و علوم مدیریتی استفاده می­ شود.

لزوم استفاده از مهندسی معکوس

موقعیت کلی کشورهای در حال توسعه سبب شده که استفاده از روش­ های مهندسی معکوس در این کشورها بسیار موردتوجه باشد. با مهندسی معکوس می­ توان به‌صورت کامل به دانش فنی و علمی تولید محصول دست پیدا کرد. از طرف دیگر، با تسلط به فرآیند کامل ساخت قطعه می­توان محصولاتی به‌ مراتب بهتر از محصول قدیمی تولید نمود.

مراحل مهندسی معکوس

مهندسی معکوس شامل شناسایی ابعاد، جنس و خواص فیزیکی و مکانیکی قطعه مورد نظر می­ باشد. با پیشرفت تکنولوژی و معرفی نرم‌افزارها روند انجام مهندسی معکوس بسیار آسان تر از گذشته در حال انجام است.

موقعیت های مختلف استفاده از مهندسی معکوس

با توجه به روند معکوس در این روش، اغلب اطلاعات کمی در مورد ساخت سیستم موردنظر در دسترس است. به همین دلیل لازم است تا سیستم به‌صورت قطعه به قطعه و قطعات به‌صورت لایه به لایه مورد بررسی قرار بگیرند. مهندسی معکوس به‌ عنوان یک پل ارتباطی بین قطعات قدیمی و قطعات مدرن یک سیستم نیز استفاده می­ شود.

مهندسی معکوس ابزارهایی برای ثبت اطلاعات روند ساخت قطعات به تولیدکنندگان ارائه می دهد. استخراج ابعاد هندسی یک قطعه یا سیستم اولین قدم در فرآیند مهندسی معکوس آن می­ باشد. در بخش روش­ های تهیه­ ی مدل سه‌بعدی از قطعه به روشهای شناسایی ابعاد قطعه پرداخته‌شده است.

کاربرد مهندسی معکوس

به‌صورت کلی می­ توان کاربرد روش­ های RE را به‌صورت زیر بیان کرد:

  • جایگزین کردن قطعات قدیمی و ازکارافتاده

اگر قطعه ای از روند تولید خارج شده و امکان تهیه­ ی آن وجود نداشته باشد می­ توان با روش­ه ای مهندسی معکوس مشابه آن را ساخت.

  • تعمیر قطعات

با استخراج داده­ های مربوط به ابعاد و جنس قطعه با استفاده از روش­های RE می­توان قطعات را تعمیر نمود.

  • بهبود و ارتقاء قطعات

با روش ­های RE می­توان اطلاعت طراحی قطعه را به دست آورده و در جهت بهبود قطعه اقدام نمود.

  • بررسی کارایی و عوامل شکست قطعه

با RE می ­توان قطعات تخریب‌ شده را به صورت کامل بازسازی کرد. این زمینه­ کاربرد مهندسی معکوس برای قطعات با ارزش (قطعات و اشیاء باستانی و هنری) بسیار موردتوجه است. این قطعات مستعد تخریب بوده و خود آن‌ها را نمی‌توان برای انجام برخی از آزمایش‌ها استفاده نمود.

  • مدل­سازی و آموزش

تهیه­ ی سریع مدل­ های فیزیکی به‌ منظور آموزش مؤثرتر در مراکز تحقیقاتی و آموزشی.

مدل­ های فیزیکی را می­ توان با صرف کمترین زمان و هزینه از طریق مهندسی معکوس و استفاده از تکنولوژی پرینت سه بعدی تولید کرد. فایل طرح سه‌بعدی قطعات با استفاده از روش‌های اشاره‌ شده در بخش روش‌های آماده‌سازی فایل سه بعدی ایجادشده و با استفاده از فنّاوری پرینت سه‌بعدی، تزریق پلاستیک یا ریخته‌گری قطعه‌ی نهایی به دست می‌آید.

مهندسی معکوس در متیس

برای ثبت سفارش مهندسی معکوس اینجا کلیک کنید.

 

برای سفارش مهندسی معکوس به بخش سفارشات گروه متیس مراجعه فرمایید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *