مقالات پرینت سه بعدی

کاربرد پرینت سه بعدی در مواد غذایی

۱۲ کاربرد برتر مواد غذایی در پرینت سه بعدی

در حال حاضر پرینت سه بعدی مواد غذایی بیشتر به واقعیت تبدیل شده است؛ تا جایی‌ که در آینده نزدیک شاهد غذا های پرینت سه بعدی در رستوران‌ ها یا آشپزخانه خود خواهیم بود. طرح هایی که ترکیبی از فناوری چاپ سه بعدی و هنر آشپزی است، روز به روز بیشتر می‌ شوند. این روش جدید تولید، ایجاد غذاهایی با اشکال پیچیده‌ تر و دستورالعمل ‌های خلاقانه را ممکن می‌ سازد. همچنین سفارشی‌سازی بیشتر را برای انطباق بهتر با تنوع رژیم غذایی فراهم می کند. به طور معمول، پرینترهای سه بعدی مواد غذایی به فناوری هایی مشابه لایه نشانی ذوبی تکیه می‌ کنند؛ اما از خمیر به جای رشته های پلیمری استفاده می ‌کنند. این خمیر می ‌تواند از مواد مختلفی از جمله شکلات، شکر، آدامس و حتی سس گوجه فرنگی تشکیل شده باشد.

از آنجایی که سرآشپزهای بیشتری با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی شروع به نوآوری در آشپزخانه خود می ‌کنند، در این بخش به بررسی کاربرد تکنولوژی پرینت سه بعدی در صنایع غذایی خواهیم پرداخت.

کاربرد ‍۱: پرینتر سه بعدی byFlow

شرکت هلندی byFlow در سال ۲۰۰۹ وارد صنعت ساخت افزایشی شده و به طور خاص بر روی تولید مواد غذایی از طریق پرینت سه بعدی متمرکز گردید. چند سال بعد این شرکت پرینتر سه بعدی خود را به نام فوکوس ساخت. نوع آوری این دستگاه در استفاده از عصاره غذاهای مختلف و تولید طعم های مختلف بود. به تازگی این شرکت هلندی آمادگی خود را مبنی بر همکاری با سرآشپزهای ماهر برای افتحاح رستوران های ویژه اعلام کرده است.

غذای پرینت سه بعدی، تجربه‌ای که بدون شک به یاد ماندنی خواهد بود.

کاربرد۲: پرینتر سه بعدی میوه

کارگاه طراحی Dovetailed یک پرینتر سه بعدی برای ساخت میوه ایجاد کرده است! این ایده به واسطه ی همکاری این مجموعه با ماکروسافت به واقعیت مبدل شد. کارگاه Dovetailed از یک تکنیک سه بعدی مولکولی به نام spherification استفاده کرد که به آن‌ ها اجازه می ‌دهد هر میوه ‌ای را در عرض چند ثانیه

پرینت کنند. پژوهشگران طعم میوه را از طریق ترکیبی از آب میوه و پودر آلژینات سدیم به دست می آورند؛ بنابراین، پرینت سه بعدی می ‌تواند امکان تولید میوه ‌های مختلف در هر شکل و اندازه بدهد.

کاربرد ۳: سرآشپز شیرینی پزی پرینت سه بعدی

Dinara Kasko (دینارا کاسکو) یک شیرینی‌پز اوکراینی است که می توان او را یک هنرمند واقعی نامید! او از پرینت سه بعدی برای تولید دسر هایی با طراحی منحصر به فرد و زیبا استفاده می کند. این هنرمند از تکنولوژی پرینت سه بعدی برای ساخت قالب های خلاقانه نیز استفاده می کند. در حال حاضر بدون این روش ساخت، قنادها می توانند محصولات منحصر به خود را تولید نمایند.

کاربرد ۴: CocoJet از سیستم های سه بعدی

سیستم های سه بعدی همچنین با توسعه پرینتر شکلات سه بعدی خود به نام CocoJet، بازار پرینت سه بعدی مواد غذایی را نیز تحت تأثیر قرار داده اند. این غول ساخت افزایشی با قنادی آمریکایی Hershey که مواد چاپ شکلات را تامین می کرد، کار می کرد. CocoJet برای همه آشپزها یا شکلات‌ سازانی که می‌ خواهند شکلات ‌های منحصر به ‌فردی با طراحی پیچیده ‌تر بسازند، ایده‌آل است.

کاربرد ۵: کاخ ورسای شکری

در سال ۲۰۱۵، مدرن ترین پروژه غذایی با سیستم‌های سه بعدی و سرآشپزهای مختلف اتفاق افتاد. این پروژه منجر به رونمایی از اولین پرینتر سه بعدی شکر توسط غول آمریکایی Chef Jet Pro شد. این پروژه با پرینتر سه بعدی مبتنی بر SLS انجام شد. هدف از این پروژه بازسازی قلعه ورسای با استفاده از پرینتر سه بعدی، بدون حذف جزئیات، شامل باغ و سازه ی اصلی بود. روشی زیبا که روش‌ های سنتی و فناوری‌های جدید را در هم می‌ آمیزد.

کاربرد ۶: Foodini پرینتر سه بعدی برای غذاهای سالم

شرکت Natural Machines (نچرال ماشینز) مستقر در بارسلون یکی از اولین پرینترهای سه بعدی مواد غذایی را در سال ۲۰۱۵ به نام Foodini عرضه کرده است. هدف شرکت Natural Machines این بود که از طریق Foodini غذای سالم و با کیفیت را به راحتی ایجاد کند. این پرینتر سه بعدی دارای نازل های مختلفی است که به شما اجازه می‌ دهد تقریباً با همه مواد غذایی ممکن پرینت کنید.

کاربرد ۷: پرینتر سه بعدی ماکارونی تازه

شرکت معروف ایتالیایی Barilla متخصص در زمینه ماکارونی در سال ۲۰۱۶ با موسسه تحقیقاتی هلندی TNO همکاری کرد تا اولین دستگاه پرینتر سه بعدی ماکارونی تازه خود را بسازد. این دستگاه از مخلوط آب و آرد برای ایجاد ماکارونی لایه به لایه با اشکال منحصر به ‌فرد استفاده می‌ کند و در عین حال طعم سنتی ماکارونی را حفظ می نماید. با این حال، اطلاعاتی در مورد زمان و نحوه ی ارائه ی این محصول به بازار منتشر نشده است.

کاربرد ۸: غذای سه بعدی پرینت شده بدون گلوتن

WASP یک شرکت ایتالیایی بوده که با پروژه‌ های خود در زمینه پرینت سه بعدی در ساخت‌ و ساز شناخته شده است. در سال گذشته این شرکت ایتالیایی از یک پرینتر سه بعدی مواد غذایی بدون گلوتن رونمایی کرد. WASP برای انجام پروژه خود، پرینتر سه بعدی DeltaWASP 20 40 را اصلاح نموده و نوع جدیدی از اکسترودر را برای تزریق ماده غذایی طراحی کرد. پس از تکمیل پروژه، این شرکت اشکال و طرح ‌های مختلفی را برای مصرف همگانی تولید نمود. این پروژه برای کسانی که به رژیم‌های خاص بدون گلوتن نیاز دارند بسیار مناسب است.

لوازم آشپزخانه پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی نه تنها از طریق غذا، بلکه از طریق ظروف و اشیای مختلف به آشپزخانه ‌ها راه یافته است. چه ظروف مختلف، چه شیر آب یا یک سرویس قهوه. اگر جرات خوردن یک غذای پرینت سه بعدی را ندارید، بشقاب یا لیوانی را انتخاب کنید که با استفاده از فناوری‌های سه بعدی طراحی شده است!

کاربرد ۹: یک شیر آب پرینت سه بعدی

Kalista برندی است که متخصص تولید شیرآلات لوکس برای آشپزخانه و حمام است. این شرکت معتبر در ژانویه ۲۰۱۸ به ساخت افزایشی روی آورد تا طیف جدیدی از شیرهای پرینت سه بعدی به نام Grid را ایجاد کنند. این شیرها با دستگاه پرینت سه بعدی فلزی ۳D Systems، ProXDMP 320 طراحی شده‌اند. برند لوکس Kalista توانست یک شیر مکعبی که یک تطابق کامل بین طراحی و عملکرد دارد را تولید کند.

آیا حاضرید شیر آب پرینت شده را در آشپزخانه خود قرار دهید؟

کاربرد ۱۰: ظروف پرینت سه بعدی

UAU Project یک استودیوی طراحی چند شاخه مستقر در ورشو لهستان است که اشیاء روزمره را از طریق پرینت سه بعدی تولید می کند. از اشیا می‌ توان به TABLE7 اشاره کرد که مجموعه‌ ای از وسایل آشپزخانه با قابلیت پرینت سه بعدی است که به راحتی در خانه قابل پرینت هستند. کاسه، بشقاب، نمکدان، کاسه قند از جمله موارد دیگر هستند. همه مدل‌ ها به صورت رایگان در پلتفرم Cults در دسترس هستند!

کابرد ۱۱: یک لیوان قهوه با Kamp استودیو

Kamp استودیو یک استودیوی طراحی نیوزیلندی است که دارای مجموعه پرینت سه بعدی به نام Kemp است. این استودیو شامل اشیایی مانند ست چای، قهوه جوش چینی و یک فیلتر قهوه تیتانیوم طلایی از قهوه اوزاکا است که برای آشپزخانه شما مناسب و ضروری هستند. تمام قالب ‌های موجود در این مجموعه چینی پرینت سه بعدی بوده و با ابعاد مشخصی ساخته شده ‌اند. طرح‌های زرق ‌و ‌برق ‌دار این برند نوشیدن یک لیوان قهوه را به یک لحظه زیبا تبدیل می کند.

کاربرد ۱۲: برای کسانی که اغلب از آشپزخانه خود استفاده نمی ‌کنند

برای همه شما که زمان زیادی را در آشپزخانه خود نمی‌ گذرانید، ما به شما بار Ex-Designer را پیشنهاد می‌ کنیم که فضای داخلی آن با پرینت سه بعدی ساخته شده است. این رستوران و بار اسپانیایی غذاها را در بشقاب ‌های پرینت سه بعدی شده و کوکتل‌ ها را در لیوان ‌های پرینت سه بعدی شده سرو می‌کند.

نظر شما در مورد پرینت سه بعدی غذا چیست؟ آیا آن را در آشپزخانه خود می‌پذیرید؟

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *