مقالات پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی در صنعت جواهرسازی

امروزه طراحی دیجیتال و پرینت سه ‌بعدی به‌ طور عمده شیوه ‌های قدیمی را دچار اختلال می‌ کنند . فرآیند سنتی و دیجیتال با هم ترکیب می شوند و امکاناتی را در زمینه طراحی و تولید برای جواهرسازان فراهم می کند .

دو تکنیک ، صنایع دستی و ریخته گری با قالب فداشونده ساخت جواهر آلات را از جنبه تاریخی تعریف کرده اند . هر دو تکنیک به تخصص فنی قابل توجهی نیاز دارند ، همچنین بسیار زمان بر هستند و هر گونه اشتباهاتی می تواند پر هزینه باشد .

با استفاده از فناوری پرینت سه بعدی می توانید گزینه‌ های جدید سفارشی ‌سازی را برای مشتریان به ارمغان بیاورید .

جریان کار دیجیتال ، تکنیک های سنتی را تقویت می کند

تولید جواهرات پرینت سه بعدی شده ، اصول ریخته گری با قالب فداشونده را با مزایای طراحی و فرآیند ساخت دیجیتال تقویت می کند.

طراحان جواهرات با ریخته گری قالب فداشونده ، الگوی اصلی را با دست حک می ‌کنند. به این صورت که مدل فدا شونده را در قالبی قرار می‌ دهند تا بسوزد و سپس فلزات گرانبهایی مانند طلا یا نقره را در حفره قالب می ‌ریزند تا قطعه ریخته گری شود . برای دستیابی به ظاهر نهایی ، طراحان قطعه قالب گیری را صیقل داده و باعث درخشش آن می شوند .

جواهرسازان با استفاده از نرم افزار CAD ، طرح ها را به صورت دیجیتالی ایجاد می کنند. آنها از پرینتر سه بعدی برای تولید الگو های پرینت شده سه بعدی استفاده می کنند . این مدل ها می توانند در قالب ریخته شوند . پس از سوختن مدل اصلی ، فرآیند همان مسیر دقیق سنتی را دنبال می کند . به لطف تکنیک‌ های دیجیتال ، نیاز به کار با دست که زمان بر بود ، کاهش می ‌یابد. خود طراحی در صورت نیاز به راحتی قابل نگهداری ، اصلاح و بازسازی است.

چگونه جواهر سازان و مشتریان هر دو از مرزهای جدید جواهرات سفارشی بهره می برند؟

تا به حال ، پیچیدگی فرآیند طراحی و تولید ، جواهرات سفارشی را به امتیازی بزرگ تبدیل کرده بود. اما امروزه با ابزار های دیجیتال ، جواهرسازان شروع به ارائه خلاقیت های شخصی به عنوان بخشی از خدمات اصلی خود یا به عنوان ارزش افزوده کرده اند . اگر امروز به جواهر فروشی می ‌روید و حلقه نامزدی را درخواست می‌ کنید ، اغلب می‌ توانید طرحی منحصر به ‌فرد را سفارش دهید .

جواهر ساز و مشتری با هم در مورد طرح انگشتر بحث می کنند و بعد از یک ساعت ، مشتری مدل واقعی و فیزیکی انگشتر را در دست خود امتحان می کند . در خرده فروشی جواهرات طراحی و پرینت محصول در یک مکان انجام شده و به همین دلیل سیکل بازخورد بین مشتری و طراح به شدت کوتاه می شود .

در طراحی دیجیتال حرکت از مرحله طراحی به تولید نسبت به تکنیک های سنتی آسان‌تر و سریع‌تر است ، زیرا دیگر نیازی به کنده‌ کاری با دست نیست.

قطعات را به صورت آزمایشی می توان بر اساس درخواست مشتری طراحی کرد ، دوباره پرینت سه بعدی کرده و سپس با ریخته گری قالب فداشونده تولید کرد که به معنی کاهش قابل توجه هزینه ساخت جواهرات پرینت سه بعدی سفارشی است.

آزادی در طراحی

طراحان جواهرات با پرینت سه بعدی ، قادر به تولید طرح هایی هستند که ایجاد آن ها به روش سنتی بسیار دشوار است. طراحان با پیشرفت در رزین های ریخته گری ، استاندارد هایی را برای کیفیت از طریق پرینتر سه بعدی تعیین می کنند .

مدل های جواهرات پرینت سه بعدی در Formlabs’ Castable Wax 40 Resin ، سطح صاف فناوری پرینت سه بعدی stereolithography (SLA) را با تنظیمات دقیق پرینت ترکیب می کند . به لطف یک لیزر دقیق کنترل شده، جزئیات طراحی خارق‌العاده مانند : ملیله کاری ظریف ، متن برجسته و مخراج کاری را می ‌توان با وضوح شگفت‌ انگیزی ثبت کرد .

با حذف این محدودیت‌ های طراحی ، اکنون شاهد ظهور دسته های کاملاً جدیدی از طراحان از سمت جواهر سازان هستیم که دارای قابلیت ‌های دیجیتالی در ایالات متحده آمریکا و همچنین در جنوب آسیا ، آسیا ، اقیانوسیه و خاورمیانه هستند.

آسان کردن تولید انبوه طرح ها

ابزار های دیجیتال نه تنها سفارشی کردن جواهرات را ، بلکه تولید انبوه طرح‌ ها را نیز ساده می ‌کنند.

قالب ‌های لاستیکی سخت شده برای تولید الگوهای فداشونده به مقدار زیاد در ریخته‌گری فداشونده استفاده می‌شوند ، اما مدل اصلی به ‌طور سنتی از ریخته گری دقیق الگوی فداشونده توسط دست ساخته می ‌شود .

پرینتر های سه بعدی می‌ توانند مدل‌ های اصلی تولید کنند که برای تشکیل قالب ‌های سخت شده در دمای اتاق (RTV) و حتی قالب ‌های لاستیکی سخت شده با دمای بالا به صورت با دوام استفاده می ‌شوند .

آموس دادلی، مدیر محصولات جواهر آلات Formlabs گفت : ” با پرینت سه بعدی SLA می توانید قطعات جواهرات با کیفیتی را به دست بیاورید و مستقیماً از قسمت پرینت سه بعدی به یک قالب اصلی بپرید. ” در حال حاضر روکش سطح آنقدر صاف است که نیازی به پرداخت زیاد ندارد . شما می توانید از آن به عنوان قالب لاستیکی برای ایجاد قطعات فداشونده نهایی که وارد تولید می شوند استفاده کنید.

جواهر فروشان مستقل در رقابت

بالاخره هنگامی که فناوری جدید در دسترس عموم قرار می گیرد ، معمولاً با قیمت بالا و رابط پیچیده ای همراه است که آن را محدود به کاربرانی می کند که دارای جیب های پر پول و دانش فنی عمیق هستند . نسل‌ های قبلی پرینتر های سه ‌بعدی جواهرات علاوه بر هزاران دلار سرمایه‌ گذاری که آن ها را به بزرگترین تولید کنندگان جواهرات و خانه‌ های ریخته ‌گری محدود می ‌کردند ، به تعمیر و نگهداری و اضافه یک اپراتور ماهر نیاز داشتند. دادلی خاطرنشان می کند ، با این وجود «پرینت سه بعدی بسیار مقرون به صرفه بوده و فرصت های منحصر به فردی را برای سازندگان مستقل در جواهر فروشی فراهم می کند .»

فناوری پرینت سه بعدی جواهرآلات با کیفیت بالا و هزینه کم ، جریان کار دیجیتال را به روشی مناسب برای ساخت تبدیل کرده است . دادلی گفت : «در سال ‌های آینده ، شاهد روند رو به رشدی در آن بخش خواهیم بود ، زیرا جواهر سازان کمتری هستند که از فناوری پرینت سه بعدی استفاده می کنند و در کارشان متمرکز می شوند . این تغییر به سمت جواهر فروشان مستقل که به صورت افزایشی در رقابت هستند ، با آشنایی بیشتر این صنعت با پرینت سه بعدی ریخته گری ادامه خواهد یافت. از لحاظ تاریخی پرینت سه بعدی جواهرات تحت سلطه پرینتر های سه بعدی فداشونده پیچیده و گران قیمت بوده است. با پرینتر های سه بعدی جواهرات رومیزی مقرون به صرفه مانند Form 3، این فناوری برای جواهرسازان ، به ویژه جواهرسازان مستقل کوچک در دسترس است .

آینده صنعت طلا و جواهر

به دلیل هزینه های بالای پرینت سه بعدی در سایز بزرگ و perceived barrier-to-entry of digital jewelry design ، در حال حاضر جواهر آلات پرینت سه بعدی با وجود پتانسیلی که دارند ، بخش نسبتا کمی از بازار را تشکیل می دهند .

با استفاده از فناوری‌ های پرینت سه ‌بعدی آسان و قابل دسترس ، بازار جواهرات پرینت سه‌ بعدی برای رشد آماده است .

مواد جدید و با کاربرد آسان مانند Castable Wax 40 Resin منحنی یادگیری را کاهش می دهند و منجر به پذیرش بیشتر جریان کار و گسترش بازار می شود .

پرینتر های سه بعدی tereolithography رومیزی جزء مهمی در توسعه بازار هستند .

دادلی گفت : رزین‌ های SLA به ارزان بودن شهرت دارند ، اما در عین حال عملکرد کمتری نسبت به فداشونده دارند . در Formlabs ، ما به دنبال این هستیم که این تصور را با محصولاتی که بیشتر خطاکار هستند را از بین ببریم و برخی از کارهای اضافی را که هنوز در جریان کار جواهرساز وجود دارد حذف کنیم.

جواهرات پرینت سه بعدی فقط یک موضوع در حوزه فناوری نیستند . گروه‌ های جدیدتر طراحان جواهرات که وارد صنعت می‌ شوند ، آموزش را با روش‌ های دیجیتال ، از جمله آموزش پرینترهای سه بعدی ، بر خلاف روش‌ های سنتی شروع کرده اند .

دادلی گفت: “آنها به دنبال پرینتری هستند که نیاز های آنها را برآورده کند .من فکر می کنم پس از آن ما شروع به پذیرش بیشتر خواهیم کرد زیرا آنها از پایگاه کاربران تعبیه شده فعلی استفاده می کنند .”

آینده پرینت سه بعدی در صنعت طلا و جواهرات روشن است . با پذیرش گسترده تکنیک‌ های جریان کار در صنعت ، ورود طراحان ماهر ، تولید مواد و سخت‌ افزار جدید ، ما شاهد یک تغییر بزرگ مثبت هستیم .

برای سفارش دهی پرینت سه بعدی طلا و جواهرات خود به بخش سفارشات گروه متیس مراجعه فرمایید.

 

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *